Asitler ve Bazların Etkileşerek Tuz Oluşturması

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
- % 37'lik HCl
- NaOH
- Su
- Pipet
- ispirto ocağı
- Sacayak
- Tel kafes
- Termometre
- Tartı takımı
- Dereceli silindir
- 2 adet beherglas

DENEYİN YAPILIŞI :
4 gram sodyum hidroksit (NaOH) tartarak 40 mL su bulunan beherglasta çözünür. ikinci beherglasa 10 mL su alınız ve içine 4 mL % 37'lik HCl ekleyiniz. Hazırladığınız çözeltilerin sıcaklıklarını termometre ile ölçüp not ediniz.
NaOH çözeltisinden 20 mL alıp HCl çözeltisi üzerine azar azar dökünüz. Karışımın sıcaklığını tekrar ölçünüz. Karışımdaki değişimleri sıcaklık dahil gözleyiniz. Karıştırarak oluşturduğunuz çözeltiyi ispirto ocağı ile ısıtarak suyunu buharlaştırınız. Beherglasın dibinde kristal yapılı bir maddenin kalıp kalmadığını gözleyiniz ısıtma sonucunda beherglasın dibinde kalan beyaz katı madde sodyum klorür (NaCl) yani yemek tuzudur (Tadına bakmayınız!). Asit ve bazların etkileşerek tuz ve su oluşturması olayına nötrleşme denir.
etiketler Asitler ve Bazların Etkileşerek Tuz Oluşturması deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim nötrleşme tepkimesi
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 2421 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri