Asitlerin ve Bazların Çeşitli Maddelere Etkisi

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
— Derişik sülfürik asit (H2S04)
— Sodyum hidroksit (NaOH) çözeltisi
— Pamuklu kumaş parçası
— Kasaptan alacağınız et parçası
— Kağıt parçası
— Plastik
— Pipet
— 4 adet deney tüpü

DENEYİN YAPILIŞI :
4 adet deney tüpü alınız. Tüplerden birincisine plastik, ikincisine et parçası, üçüncüsüne pamuklu kumaş, dördüncüsüne kağıt parçaları koyunuz.

Tüplere pipet yardımı ile 5-6 damla sülfürik asit damlatınız. 5 dakika bekleyiniz ve değişiklikleri gözleyiniz.

Daha sonra deney tüplerindeki maddeleri lavaboya dikkatlice boşaltıp tüpleri temizleyiniz. Aynı işlemleri derişik NaOH ile tekrarlayınız.

Sülfürik asit ve sodyum hidroksit çözeltileri incelediğiniz maddelerin hepsini de etkiledi mi?

Deneyde gördüğünüz gibi asitler, pamuklu kumaşa etki eder, etin rengini değiştirir.

Dokuları oluşturan hücreleri parçalar. Kağıdı karartır. Kuvvetli asitler mermer, tebeşir gibi karbonatlı bileşiklere etki ederek yapılarını bozar. Bazlar ise kumaşa, ete, kağıda etki ederken mermere etki etmez.

Asit ve bazların maddeler üzerinde parçalayıcı, yakıcı, renk değiştirici etkileri vardır. Bu nedenle bunlarla çalışırken çok dikkatli olunmalıdır.
etiketler Asitlerin ve Bazların Çeşitli Maddelere Etkisi deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim asit deneyi baz deneyi deney tasarlama
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 3515 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri