Bileşik Kaplarda Sıvı Seviyesinin Belirlenmesi

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
— Kesitleri farklı 2 adet pet şişe
— Şeffaf plastik hortum (50 cm)
— Su
— Beherglas
— Bisturi

DENEYİN YAPILIŞI :
Pet şişelerin tabanlarını bisturi ile kesiniz. Şeffaf plastik hortumun iki ucunu şişelerin ağızlarına takınız. Pet şişeleri aynı seviyede tutarak, birinin ucundan beherglasla su doldurarak, su seviyelerini gözleyiniz.

Pet şişelerdeki su seviyelerinin yükseklikleri aynı mıdır? Söyleyiniz.
Pet şişelerden birini aşağı yukarı hareket ettirerek, su seviyelerini gözleyiniz.

Pet şişelerinden birinin hareketi, her iki kaptaki su seviyelerini nasıl etkiledi? Açıklayınız.

Pet şişelerin aynı veya farklı hizada olması, kaplardaki su seviyelerini neden etkilemedi?Tartışınız. Pet şişelerin kesitleri, kaplardaki su seviyelerini etkiler mi? Açıklayınız.

Yaptığınız deneyde gördüğünüz gibi pet şişelerin aynı veya farklı hizada olması ve pet şişelerinin kesitlerinin farklı olması, kaplardaki su seviyelerini etkilemez. Çünkü sıvıların basınçları; sıvıların derinliğine ve yoğunluğuna bağlı olup, sıvı miktarına ve kabın şekline bağlı değildir. Bundan dolayı her iki kaptaki su seviyesi aynıdır.
etiketler Bileşik Kaplarda Sıvı Seviyesinin Belirlenmesi deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim basınç deneyleri
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 2018 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri