Çukur Aynada Görüntü Oluşumunun İncelenmesi

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
— Çukur ayna (Odak uzaklığı bilinen)
— Mum ve mum altlığı
— Saplı ekran
— 2 adet dökümayak
— Takoz
— Kibrit
— Metre

DENEYİN YAPILIŞI :
Deneyi karanlık ortamda yapmak üzere düzenek hazırlayınız. Mum, ayna merkezinden ötede bir yerde iken, görüntüsünü ekran üzerinde görmeye çalışınız. Net bir görüntü elde edene kadar, ekranı aynaya yaklaştırıp uzaklaştırarak oluşan görüntüyü gözleyiniz.

Görüntünün özelliklerini not alınız. Sonra sırasıyla cismi;
1. Aynanın merkezine,
2. Merkez ile odak noktası arasına,
3. Odak noktasına,
4. Odak noktası ile tepe noktası arasına koyunuz.
Her seferinde, ekranı da hareket ettirerek cismin görüntüsünü ekran üzerinde görmeye çalışınız ve özelliklerini not ediniz.
Cisim odak noktasında iken, ekranda görüntü oluştu mu? Tartışınız. Cisim; odak noktası ile tepe noktası arasına konulduğunda, ekranda görüntü elde edebildiniz mi? Tartışınız.
Cevabınız hayır ise aynanın içine bakınız. Ne görüyorsunuz? Tartışınız. Yaptığınız deneyler sonucunda bulduklarınızı çizimle gösteriniz.
etiketler Çukur Aynada Görüntü Oluşumunun İncelenmesi deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim optik deneyleri
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 2674 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri