Elektriklenmiş Cisimlerin Karşılıklı Etkileri

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
Plastik çubuk (2 adet)
İp
Yünlü kumaş parçası
İpekli kumaş parçası
Üçayak
Destek çubuk
Yalıtkan çubuk
İkili bağlama parçası
Cam çubuk (2 adet)

DENEYİN YAPILIŞI :
Düzeneği hazırlayalım. Cam çubuklardan birini ipe bağlayıp asalım. İpe bağlı olan cam çubuğu ve diğer cam çubuğu ipekli kumaş parçasına sürterek elektriklenmelerini sağlayalım.
Elektriklenmiş cam çubukları birbirine yaklaştıralım ve asılı çubuğun hareketini gözleyelim. Aynı işlemi plastik çubuklarla tekrar edelim. Elektriklenmiş iki plastik çubuk ve cam çubuk birbirlerini iter.

Deneyi bir de cam çubuğa plastik çubuk yaklaştırarak tekrarlayalım (Plastik çubuğu yünlü kumaşa,cam çubuğu da ipekli kumaşa sürterek elektrikle yüklenmelerini sağlayalım.)
Cam çubuğa plastik çubuğu yaklaştırdığımızda ne oldu? Elektrik ile yüklü plastik çubuk ve cam çubuk birbirlerini çekerler.

Bu deneyin sonuçlarını aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.
1. Elektriklenmiş çubuklar birbirlerine bir kuvvet etki ettirir.
2. İki cam çubuktaki elektrik yükü aynıdır. İki plastik çubuktaki elektrik yükü aynıdır.
3. Cam çubuktaki elektrik yükü ile plastik çubuktaki elektrik yükü birbirinden farklıdır.
4. Cam çubukta oluşan elektrik yüküne pozitif (+) yük, plastik çubukta oluşan elektrik yüküne negatif (—) yük ismi verilmiştir.
5. Aynı cins elektrik yükleri birbirlerini iter, farklı cins elektrik yükleri birbirlerini çeker. Elektriksel özellik taşımayan bir maddede pozitif (+) ve negatif (—) yük miktarı eşittir. İki cisim, örneğin cam ve iplik birbirine sürtülecek olursa, camdan ipeğe elektron geçişi olur. Elektriksel denge bozulur. Cam pozitif, ipekli kumaş negatif yüklenmiş olur. Yünlü kumaşa sürtülen plastik çubuk da yünlü kumaştan elektron aldığında negatif yüklenir
Elektrik yüklü cisimlerin birbiri ile etkileşmeleri nelere bağlıdır ?
(-) ve (+) Zıt yükler birbirini çeker.
(+) ve (+) Ayni yükler birbirini iter.
(-) ve (-) Ayni yükler birbirini iter.

Elektrikli cisimler arasındaki itme ve çekme kuvvetine elektrostatik kuvvet denir.
etiketler Elektriklenmiş Cisimlerin Karşılıklı Etkileri deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim durgun elektrik deneyleri elektrostatik kuvvet
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 2040 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri