Elektromıknatıs Yapma, Pusula Kullanarak Kutuplarını Bulma

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
- 15 cm boyunda çivi
- 2adetpil
- 60 cm boyunda yaııtılmış bakır tel
- Toplu iğne
- Pusula

DENEYİN YAPILIŞI :
Yalıtılmış teli demir çiviye sarınız. Bu telin uçlarını sıyırarak seri bağlı pillerin kutuplarına bağlayınız. Çivinin ucuna toplu iğneleri yaklaştırınız.
Ne gözlediniz?

Devreden akım geçince, bobinin sarıldığı demir çivi, mıknatıslık özelliği kazanır. Elektrik akımı etkisiyle oluşturulan mıknatısa elektromıknatıs adı verilir. Elektromıknatıslar da doğal mıknatısların özelliklerini taşır.

Pusulayı oluşturduğunuz elektromıknatısın bir ucuna şekildeki gibi yaklaştırınız. Pusula ibresinin hangi kutbu elektromıknatıs tarafından çekiliyor? Gözleyiniz. Aynı adlı kutupların birbirlerini çektiklerini hatırlayınız.

Pusu la ibresinin bilinen kutuplarından yararlanarak elektromıknatısın kutupları bulunabilir mi? Tartışınız.

Devreden geçen akımın yönünü değiştirdiğiniz zaman elektromıknatısın kutupları değişir mi? Deneyiniz.

Bir elektromıknatısın kutupları, elektromıknatısı oluşturan bobinden geçen akımın yönüne bağlıdır. Pusu la ibresinin elektromıknatıs tarafından çekilen kutbuna bakılarak elektromıknatısın kutupları kolaylıkla bulunabilir.
etiketler Elektromıknatıs Yapma Pusula Kullanarak Kutuplarını Bulma deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim indüksiyon akımı deney tasarlama
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 2685 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri