İndüksiyon Akımı

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
— Miliampermetre (sıfırı ortada)
— Çubuk mıknatıs
— 50—60 cm uzunluğunda yalıtılmış iletken tel
— İçi boş silindir (tahta, plastik veya kartondan)

DENEYİN YAPILIŞI :
Yalıtılmış iletken teli içi boş karton silindire sararak bir bobin oluşturunuz. Bobinin uçlarını yandaki şekilde görüldüğü gibi miliampermetreye bağlayınız. Çubuk mıknatısı silindirin içine yerleştiriniz.
Miliampermetrenin ibresi saptı mı? Gözleyiniz.

Şimdi de çubuk mıknatısı bobinin içinde ileri geri hareket ettiriniz. Mıknatısın hareketi devam ederken miliampermetrenin ibresini gözleyiniz.
Devrede pil veya benzeri bir akım kaynağı olmamasına rağmen miliampermetrenin ibresinin bir sağa bir sola sapması ne anlama gelir? Açıklayınız.
Mıknatıs çubuk hareketsiz kalacak şekilde bir ucundan elinizle tutunuz. Bobini mıknatısa yaklaştırıp uzaklaştırınız. Miliampermetrenin ibresi sapıyor mu? Gözleyiniz.

Mıknatısın veya bobinin hareketini durdurduğunuz an akım da kesiliyor mu? Gözleyiniz. Aynı deneyi laboratuarınızdan temin edebileceğiniz hazır akım makaraları ile de yapabilirsiniz.

Bir bobin çevresinde mıknatıs döndürülürse bobine bağlanan miliampermetrenin ibresi sapar mı? Tartışınız
etiketler İndüksiyon Akımı deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 2064 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri