Paralel Işın Demetinin Kalın Kenarlı Mercekten Geçişi

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
— Işık kaynağı
— Diyafram ve taşıyıcısı
— Ekran
— Pil ve yatağı (veya alçak gerilim güç kaynağı)
— Üçayak
— Dökümayak
— kalın kenarlı bir mercek kesiti
— Destek çubuğu
— Bağlama parçası
— Tutturucu
(Uyarı: Deneyi karanlık bir ortamda yapalım.)

DENEYİN YAPILIŞI :
Düzeneği hazırlayalım. Üç yarıklı diyaframı ışık kaynağının önüne geçirelim. Işığın izlediği yol üzerindeki kalın kenarlı mercekten geçişini gözleyelim.

Mercekten geçen ışınlar bir noktada kesişiyorlar mı?
Paralel ışın demetinin, ince kenarlı mercekten geçişi ile kalın kenarlı mercekten geçişi arasında ne fark vardır? Karşılaştıralım.

Kalın kenarlı mercekten geçen bu ışınlar, birbirlerinden uzaklaşacak şekilde kırılırlar. Bu nedenle kırılan ışınlar, bir noktada kesişmez. Ancak, kırılan ışınların uzantıları bir noktada kesişir. Paralel ışın demetinin, kalın kenarlı mercekten geçişi ile ince kenarlı mercekten geçişi farklıdır. Kalın kenarlı mercekte, kırılan ışınlar birbirinden uzaklaşırlar.
İnce kenarlı mercekte ise kırılan ışınlar, birbirlerine yaklaşarak iki noktada kesişirler.
etiketler Paralel Işın Demetinin Kalın Kenarlı Mercekten Geçişi deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim ışık deneyleri ışığın kırılması
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 1703 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri