Transformatör Yapımı

KULLANILAN ARAÇ VE GEREÇLER :
— Transformatör çekirdeği
— Transformatör kapağı
— Güç kaynağı (alternatif akım 0—12 volt)
— Bağlantı kabloları
— Transformatör sıkıştırıcısı
— 300 sarımlı bobin
— 600 sarımlı bobin
— 2 adet alternatif akım voltmetresi (0—24 volt)
— 2 adet alternatif akım ampermetresi (0—5 A)
— Anahtar

DENEYİN YAPILIŞI :
600 sarımlı akım makarasını transformatör çekirdeğinin bir koluna geçiriniz. Diğer koluna da 300 sarımlı akım makarasını geçiriniz. Çekirdeğin üzerine çekirdek kapağını koyup transformatör sıkıştırıcısıyla sıkıştırınız. Transformatörünüz hazırdır. Voltmetre ve ampermetreleri devreye doğru olarak bağlayınız. Şimdi sıra ile aşağıdaki çalışmaları yapınız.

600 sarımlı makaranın uçlarına (DC) güç kaynağından 6 voltluk alternatif gerilim uygulayınız. Primer taraftaki voltmetre ve ampermetrenin gösterdiği değerleri ve sekonder taraftaki voltmetreden voltaj değerini okuyarak alttaki tabloya yazınız.

AB uçları arasındaki anahtarı kapatıp hemen sekonder taraftaki ampermetreden akımı okuyunuz. Anahtarı hemen açınız.

600 sarımlı makara uçlarına güç kaynağından 12 voltluk alternatif gerilim uygulayınız. Aynı şekilde bu ölçülen değerleri tabloya yazınız.

AB uçlarındaki anahtarlarla güç kaynağının yerini değiştiriniz. 300 sarımlı makaranın uçlarına 6 voltluk alternatif gerilim veriniz. Yukarıdaki işlemleri yapıp ölçülen değerleri tabloya yazınız.

Son olarak 300 sarımlı makaranın uçlarına 2 voltluk alternatif gerilim verip aynı işlemleri yaparak ölçülen değerleri tabloya yazınız.

Değiştirilecek voltajın uygulandığı makaranın daima birincil (primer) makara olduğunu unutmayınız
etiketler Transformatör Yapımı deneyler etkinlikler gözlemler fen ve teknoloji fen bilgisi fizik kimya biyoloji eğitim öğrenci okul ilköğretim indüksiyon akımı
Editör tarafından sisteme eklenen bu içerik 2194 kez görüntülenmiş.Bu içerik hakkında toplam 0 yorum yazılmış.Bu içeriğe yorum yazmak isterseniz alttaki formu kullanabilirsiniz.
 

YAZILAN YORUMLAR

 

Copyright (c) Materyaller.Com Eğitim Materyalleri Eğitim Siteleri